לאשה

"העשייה היומיומית שלי מתמקדת בהעצמה נשית"

ראיון עם עו״ד לאה מלך, עורכת דין מומחית לדיני משפחה ופלילי.

עוד כנערה עמדו לנגד עיניה של לאה מלך זכויות אדם ובפרט זכויות נשים, והיום כשהיא עורכת דין, היא נאבקת כדי לעזור לאנשים ונשים לשנות את חייהם.

מה הוביל אותך לעסוק דווקא בתחומים אלו?

״תהליך שאני מניחה שנבנה אצלי מגיל מאוד צעיר, חונכתי וגדלתי על ערכי הדמוקרטיה, פמניזם ושיווין זכויות. 

כנערה קומם אותי רמיסת זכויות אדם ובמיוחד רמיסת זכויות נשים. ללימודי משפטים הגעתי לאחר התלבטויות.

בתחילה קסמו לי לימודי פסיכולוגיה שמקנים כלים לשיקום נשים, 

Brand Name עורכת דין

לאחר מכן נשביתי בתחום העבודה הסוציאלית, אך מהר מאוד הבנתי שכפסיכולוגית או כעובדת סוציאלית הכלים שלי יהיו מוגבלים לשיקום ועזרה, מה גם שבמשפטים אוכל גם לשקם, גם לעזור ובעיקר להילחם, להוביל ולשנות. השילוב של כל הדברים ניצח, ובסוף בחרתי בלימודי משפטים, תחום דיני משפחה, תוך דגש על ליווי וייצוג נשים. כבר בתחילת דרכי כעו"ד הבנתי שגם זכויותיהם של הגברים נפגעים לא פחות, היום אני מייצגת בשמחה גם גברים וגם נשים אשר נפגעו״.

החלטה מקצועית שלקחת.
״הבחירה ללמוד משפטים ולעסוק בענייני משפחה. העשייה היומיומית שלי מתמקדת בהעצמה נשית. מעבר להיותי עו"ד של לקוחותיי, אני גם החברה והפסיכולוגית שלהם. לרוב הם מגיעים במצב נפשי קשה וחסרי תקווה. לאט לאט אני מביאה אותם למקום טוב, ומרימה אותם בחזרה. הסיפוק הגדול בשבילי זה לראות את השינוי שהם עוברים מהרגע שנכנסו למשרד, עד לרגע שהם יוצאים לחיים חדשים, מלאי ביטחון ומאושרים. האהבה שלי לתחום הפסיכולוגיה, עוזר לי המון בעשייה שלי״.

ספרי לנו על המשרד שלך.
״המשרד גדול, מונה מעל ל- 20 עורכי דין ומשפטנים, אנו עוסקים במגוון תחומים רחב מעולם המשפט. מה שעומד לנגד עיניי, הוא תמיד טובת הלקוח ושמירה על זכויותיו. עולם המשפט מקביל ללוח שחמט, ובשחמט כמו בשחמט צריך לבנות אסטרטגיה משפטית לפני שיוצאים לדרך, מאחר ולכל צעד יש השלכות שונות וקריטיות".

לתחזק עסק מצליח זאת משימה לא פשוטה. מה סודך?
"שילוב בין ניסיון, התמדה ותשוקה עזה למקצוע".

כיצד ניתן למזער את הפוטנציאל ההרסני אשר קיים בהליכי גירושין?
״להתנהג כשני אנשים בוגרים! אין ספק שקשה מאוד לשים בצד את האמוציות של כל צד, אך בשביל הנפש של כל אחד מהם, והכי חשוב נפשם של הילדים, לגמרי יהיה הכי בריא לשים את האמוציות בצד ולבוא לגירושין בלי נקמות ורצון לעשות רע אחד לשנייה״.

את מחזיקה במומחיות בתחום הניכור ההורי, עד כמה לדעתך ההורים מתחשבים באמת בטובת ילדיהם בניהול הליך הגירושין?
״ההורים מעורבים אמוציונלית ושקועים בסכסוך שלהם, ומחפשים דרכים לפגוע אחד בשנייה, ומהר מאוד הילדים מוצאים את עצמם בין הפטיש לסדן והופכים לכלים בסכסוך הגירושין של ההורים. ההורים שמכוונים לסכסוך או נגררים, סוחפים וגוררים לסכסוך שלהם את הסביבה ואת הילדים, לפעמים במכוון ופעמים לא״.

האם המערכת המשפטית בישראל מקלה על בני הזוג להימנע מהסלמה או שמא מחריפה את היריבות?
״המערכת המשפטית מנסה באמצעות החוקים והפסיקה למזער נזקים, אך לפעמים המערכת מפספסת דווקא בנקודות מהותיות שמשליכות על התיק כולו. על מנת לייעל לטעמי, מערכת המשפט בישראל צריכה להקציב זמן מוקצב לסיום תיק גירושין על מנת לחסוך נזקים מיותרים לכל הצדדים״.

מהי רמת ההשפעה שיש לעורך הדין המייצג, על איפיון סכסוך הגירושין, אם למלחמה ואם לשלום?
״רמת ההשפעה הינה גדולה. העו"ד הינו גורם מאוד חשוב בתהליך, והינו מכוון את התיק לפי האסטרטגיה שלו. אולם ישנם מקרים שהלקוחות מנווטים לפי רצונם ואפילו אינם משתפים פעולה ופועלים בניגוד לעצת עורכי דינם, ולא פעם אף גורמים לנזקים בלתי הפיכים״.

מה היית ממליצה לבני זוג העומדים בפני גירושין לעשות בשלב הראשון, על מנת להגביר את הסיכוי שלהם להתגרש יפה?
״להתחיל ולסיים בהסכם גירושין, בלי שופט או דיין שיחליט כיצד יחיו הצדדים מיום הגירושין. הסכם הגירושין נבנה על ידי הבעל והאישה לפי הסכמותיהם ורצונותיהם, באמצעות עורכי הדין, בפגישת משא ומתן עד שהם מגיעים לעמק השווה״.

הישג שאת גאה בו במיוחד.
״המון פעמים זוגות שהגיעו אליי בשביל להתגרש, הצלחתי למנוע את הגירושין ולעשות ביניהם שלום בית. דבר שהוא הישג וסיפוק אדיר בשבילי״.

מה ה'אני מאמין' שלך להצלחה בקריירה?
״להיות אמיתית! כל מי שמכיר אותי יודע שהדבר שמאפיין אותי, זה להגיד את האמת בלי סנטימנטים לטוב ולרע. כך אני גם עם לקוחותיי, אני מאוד אמיתית איתם ואיני מעגלת פינות. אני פורסת את כל הקלפים המשפטיים ובונה אסטרטגיה משפטית, להשיג עבורם את המצב המשפטי הכי טוב שיכול להיות בתיק״.

מה את אוהבת לעשות ברגעי הפנאי?

"אני מאוד אוהבת לשבת בבתי קפה ובמסעדות, לחנוך ולהכיר מקומות חדשים. טיפוס הרים וטיולי טבע, לנשום את האוויר הצח. וגם ציור שזו אהבתי משחר ילדותי, שמהווה את השחרור האמיתי שלי".

http://fashionweektelaviv.com/%D7%9B%D7%99%D7%A6%D7%93-%D7%A0%D7%99%D7%AA%D7%9F-%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%A8%D7%A9-%D7%9E%D7%91%D7%9C%D7%99-%D7%9C%D7%9C%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%A9-2/

לאה מלך

משרדנו מעניק יעוץ משפטי וליווי בכל הנושאים הכרוכים לכל סוגי הגופים הן בסקטור הפרטי והן בסקטור הציבורי.

יחודו של המשרד העוסק בכל ענפי המשפט ניכרת בהענקת מענה משפטי עדכני חד ויצירתי.

טלפון
073-3425466

פקס
073-3425465

כתובת
בניין מגדלי ישראל, פל ים 5, חיפה.

מייל
L.Melech@gmail.com